ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Από τις 16-2-2024 έως τις 18-2-2024 οι περιβαλλοντικές ομάδες του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ξάνθη, Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη . Τα τρία περιβαλλοντικά προγράμματα που εκπονούνται τη φετινή σχολική χρονιά στο σχολείο μας και συγκεκριμένα:

1.«Υδάτινα τοπία» με υπεύθυνες  καθηγήτριες την κ. Θυμιοπούλου Χ. και την κ. Παπαδοπούλου Α.

2. « Η συνύπαρξη των πολιτισμών και η αποτύπωσή τους στην αρχιτεκτονική» με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Μόσχου Ε. , την κ. Δεδικούση Μ. και την κ. Καστίδου Ν.

3. «Το νερό ως ανανεώσιμη πηγή ενέργειας» με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Φραντζή Α. και τον κ. Μαγαλιό Θ. ,

συνέπραξαν και συνδιοργάνωσαν την εκπαιδευτική επίσκεψη με τη συμμετοχή μαθητών από την Α’και Β’ Λυκείου.

Συνοδοί της εκδρομής ήταν οι εκπαιδευτικοί: Φραντζής Α. , Θυμιοπούλου Χ. και Μόσχου Έ.

Το ταξίδι μας ξεκίνησε την Παρασκευή το πρωί με πρώτο σταθμό τον υδροβιότοπο της λίμνης Βιστωνίδας. Με την συνεργασία του κέντρου πληροφόρησης Λίμνης Βιστωνίδας και με την βοήθεια τηλεσκοπίων είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε σπάνια είδη πουλιών ( φλαμίγκος, κορμοράνους, κοκκινόχηνες, ερωδιούς, κ.λ.π. που ενδημούν στην ευρύτερη περιοχή. Παράλληλα στο Πόρτο Λάγος επισκεφθήκαμε τον ναό Αγίου Νικολάου , μετόχι της μονής Βατοπεδίου και την εκκλησία της Παναγίας Παντάνασσας που δεσπόζουν στον χώρο.

Επόμενος σταθμός η πόλη της Κομοτηνής. Αφού περιηγηθήκαμε στην πόλη και θαυμάσαμε τα κτίσματα με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική  ( περιοχή Βαρόσι) καθώς και τα δύο μουσουλμανικά τεμένη ( Εσκί τζαμί και Γενί τζαμί) καταλήξαμε στην πρώην αστική σχολή Ν. Τσανακλή όπου μέσα από μία ενδιαφέρουσα ξενάγηση πληροφορηθήκαμε τόσο την ιστορία του επιβλητικού κτίσματος όσο και του ίδιου του Τσανακλή, Κομοτηναίου ευεργέτη. Τα απόγευμα της Παρασκευής φτάσαμε στην Ξάνθη, όπου θαυμάσαμε τον ποταμό Κόσυνθο, ο οποίος ξεκινώντας από το όρος Ερύμανθο διαρρέει την πόλη και εκβάλλει στην λίμνη Βιστωνίδα.

Η δεύτερη μέρα ήταν αφιερωμένη στην Αλεξανδρούπολη και στο δέλτα του Έβρου. Ο παγερός βοριάς δεν μας πτόησε και έτσι με την βοήθεια του κέντρου Δέλτα Έβρου explorer, φτάσαμε «παγωμένοι» αλλά ενθουσιασμένοι στο παρατηρητήριο να πληροφορούμαστε για τα δεκάδες είδη ζώων και φυτών που εμφανίζονται στην ευρύτερη περιοχή του Δέλτα.

Το τελευταίο πρωϊνό μας βρίσκει να ανηφορίζουμε στην Παναγία την Αρχαγγελιώτισσα, που δεσπόζει στο περιαστικό δάσος της Ξάνθης και φιλοξενεί μία εξαιρετική έκθεση εικόνων και αντικειμένων λειτουργικής ζωής. Κατηφορίζουμε για την πόλη της Ξάνθης με προορισμό το εκπληκτικό κτήριο που φιλοξενεί το λαογραφικό μουσείο, το σπίτι στο οποίο γεννήθηκε ο Μάνος Χατζηδάκης , αρχικής ιδιοκτησίας εβραίου καπνεμπόρου, που μας εντυπωσιάζει με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική και τις τοιχογραφίες του. Μετά από ώρες περιπλάνησης στα σοκάκια της παλιάς πόλης που σε μαγεύουν με τις ιστορίες που κουβαλούν πήραμε το δρόμο της επιστροφής… Γεμάτοι εικόνες , χρώματα και μυρωδιές…

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ, έτους 2024

Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Αρχηγείου της Ελληνικής  Αστυνομίας η προθεσμία για την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό εισαγωγής ιδιωτών στις Αστυνομικές Σχολές λήγει στις 25 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 15.00.

Η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας: www.hellenicpolice.gr.

Για την προκήρυξη πατήστε ΕΔΩ

Bιωματικά εργαστήρια με θέμα «Έμφυλα στερεότυπα»

Ολοκληρώθηκε  με επιτυχία ο κύκλος βιωματικών εργαστηρίων με θέμα «Έμφυλα στερεότυπα» , που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας από τις 16-1-2024 έως τις   15-2-2024  από την     « Πρόσβαση ». Στα εργαστήρια συμμετείχαν όλα τα τμήματα της Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας. Ευχαριστούμε θερμά: την κ. Τσολάκη, ψυχοπαιδαγωγό- επιστημονικά υπεύθυνη του κέντρου, την κ. Γεώργου , κοινωνιολόγο και την κ. Κυράνου , κοινωνική λειτουργό για την διαρκή υποστήριξη και συνεργασία τους.

Γνωρίζω την πόλη μου περπατώντας

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας πραγματοποίησαν  περιπατητική  διαδρομή  στην πόλη, που διοργάνωσε ο Δήμος Βέροιας στα πλαίσια του προγράμματος «Γνωρίζω την πόλη μου περπατώντας» υπό την εποπτεία του κ. Γιάννη Βαλαχή.

Ο εκπαιδευτικός και λαογράφος κ. Μάκης Δημητράκης με πολύ μεράκι και αγάπη ξενάγησε τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος Α1 σε  παραδοσιακές γειτονιές και σημαντικά μνημεία του τόπου μας, τα οποία μαρτυρούν την αλληλεπίδραση λαών και πολιτισμών ανά τους αιώνες.

Με αφετηρία το Δημαρχείο και επόμενο σταθμό την εκκλησία της Αναστάσεως του Χριστού τα παιδιά περιηγήθηκαν στις συνοικίες της Μακαριώτισσας και της Κυριώτισσας,  όπου θαύμασαν την μακεδονική αρχιτεκτονική των σπιτιών και γνώρισαν μερικές από τις εκκλησίες της «μικρής Ιερουσαλήμ», όπως αποκαλείται η Βέροια. Στη συνέχεια περνώντας από τα δίδυμα οθωμανικά Λουτρά κατευθύνθηκαν προς την εβραϊκή Συναγωγή κάνοντας ενδιάμεση στάση στην παλαιά Μητρόπολη με τη μακραίωνη ιστορία. Τελευταίοι σταθμοί ήταν η πλατεία Ρακτιβάν, στην οποία δεσπόζει το παλαιό δικαστικό μέγαρο, και το Βήμα του Αποστόλου Παύλου, σημείο αναφοράς των Χριστιανών ανά τον κόσμο.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν ο Μιχάλης Μπίκος(μαθηματικός) και η Τίκα Χρυσούλα(φιλόλογος)

Αξίζουν θερμές ευχαριστίες στους υπεύθυνους του Δήμου Βέροιας για την υλοποίηση του προγράμματος και ιδιαίτερα στον κ. Μάκη Δημητράκη για την ωραία ξενάγηση.