Διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη της Β΄ Λυκείου

Τον Δεκέμβριο του 2023 η Β΄ Λυκείου του 2ου ΓΕΛ Βέροιας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη με τη μορφή περιπατητικής – ιστορικής ξενάγησης στο κέντρο της πόλης με θέμα « Η διαχρονική και πολυπολιτισμική Θεσσαλονίκη».

Η δράση υλοποιήθηκε με την καθοδήγηση της επιστημονικά υπεύθυνης αρχαιολόγου της πολιτιστικής εταιρίας dot2dot, κυρίας Βασιλικής Καρτσιακλή και των συνεργατών της.

Οι μαθητές/τριες και συνοδοί καθηγήτριες είχαν την ευκαιρία μέσα από βιωματικές δράσεις να γνωρίσουν την ιστορία σημαντικών τοπόσημων της πόλης της Θεσσαλονίκης που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, όπως την περίοδο του Μακεδονικού Βασιλείου, την περίοδο της Ρωμαϊκής και Βυζαντινής αυτοκρατορίας, τα Οθωμανικά χρόνια μέχρι και την περίοδο του Νέου Ελληνικού Κράτους (1912- σήμερα).

Επισκεφτήκαμε αρχικά τη Ροτόντα και μάθαμε για τη διαχρονική της πορεία ως μαυσωλείο του Καίσαρα Γαλέριου, ως αίθουσα του θρόνου στο ανακτορικό συγκρότημα, ως παλαιοχριστιανικό ναό και ως μουσουλμανικό τέμενος. Έπειτα, γνωρίσαμε μέσα από παιχνίδια της ομάδας την τεράστια σημασία της Καμάρας/Αψίδας του Γαλέριου και περπατήσαμε πάνω στα απομεινάρια του Γαλεριανού ανακτορικού συγκροτήματος (Πλατεία Ναυαρίνου).

Στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας και εντοπίσαμε τεχνοτροπίες και συμβολικά στοιχεία στο εσωτερικό του Ναού που μόνο με την καθοδήγηση ενός έμπειρου ξεναγού θα μπορούσαμε να διακρίνουμε.

Τέλος, γνωρίσαμε τα Οθωμανικά Λουτρά ( Γιαχουντί Χαμάμ στη Β. Ηρακλείου) και την Αγορά Μοδιάνο και συζητήσαμε για τη σημαντική παρουσία της Εβραϊκής κοινότητας στη Θεσσαλονίκη και τον ρόλο που διαδραμάτισε στην εμπορική ζωή της πόλης.

Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν από τη βιωματική αυτή δράση που ήταν άρτια οργανωμένη από την ομάδα dot2dotτην οποία και ευχαριστούμε.

Οργάνωση δράσης και συνοδεία μαθητών/τριών: Καστίδου Νόπη, Μπαράκου Μαρίζα, Δελκοτζάκη Γιώτα, Τίκα Χρυσούλα, Γκαλίτσιου Γιάννα, Μαλάμογλου Εύη.