ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας στην Έδεσσα, την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023,στα πλαίσια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων: “Το νερό ως φυσικός πόρος ανανεώσιμων πηγών ενέργειας”  και “Υδάτινα τοπία”. Αρχικά επισκέφθηκαν τον καταρράκτη Κάρανο όπου και ενημερώθηκαν συνοπτικά για το χρονικό δημιουργίας του , καθώς και το Σπήλαιο των καταρρακτών όπου και ξεναγήθηκαν.  Επίσης ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του Υδροηλεκτρικού Σταθμού του Άγρα , το οποίο εκμεταλλεύεται τα νερά του Εδεσσαίου ποταμού για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Εντός του πάρκου των Καταρρακτών τα παιδιά επισκέφθηκαν το ερπετάριο , όπου και είδαν ερπετά διαφόρων ειδών που φιλοξενούνται στο χώρο αυτό.  Στη συνέχεια περπάτησαν στην παραδοσιακή συνοικία  Βαρόσι , θαύμασαν την αρχιτεκτονική της και ενημερώθηκαν για τη χρήση του νερού της περιοχής στις αρχές του 20ού αιώνα, η οποία συνέβαλε στη βιομηχανική ανάπτυξη της πόλης. Τέλος ακολούθησε και μία ολιγόωρη  παραποτάμια πεζοπορία η οποία κατέληξε στη βυζαντινή γέφυρα (γέφυρα Κιουπρί).