Εγκαίνια νέου σχολείου

Την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2013 στην Περιοχή  «Γιοτζαλίκια», κοντά στην πλατεία Ωρολογίου, έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός στα θεμέλια δύο αναγειρόμενων σχολείων. Πρόκειται για το 1ο- Φιλίππειο Γυμνάσιο και το 2ο Γενικό Λύκειο Βέροιας. Ένα τρίτο κτήριο θα περιλαμβάνει Βιβλιοθήκη και αίθουσα Εκδηλώσεων. Τον αγιασμό τέλεσε ο μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κύριος Παντελεήμων.Η εκδήλωση είχε μια ευχάριστη οικειότητα. Συμμετείχαν ομάδες μαθητών από τα δύο σχολεία. Η δήμαρχος Βέροιας κυρία Ουσουλτζόγλου- Γεωργιάδη, ο Μητροπολίτης και ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας κύριος Ευθύμιος Φλιτούρης χαιρέτησαν το μεγάλο αυτό και σύγχρονο έργο- «όνειρο» και αίτημα για χρόνια του σχολείου μας- και ευχήθηκαν σε μαθητές και καθηγητές. Ύστερα από απαγγελία ποιήματος του Κωστή Παλαμά από μαθητή του 1ου Γυμνασίου, η μαθήτρια της Α΄ τάξης μας Ελένη Τρικαλιώτου απήυθυνε στο μελλοντικό της σχολείο μία συναισθηματικά φορτισμένη σύνθεση που περιλάμβανε και απόσπασμα από τον «Μικρό Ναυτίλο» του Οδυσσέα Ελύτη. Την καμαρώσαμε όλοι.