Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε το 2ο ΓΕΛ Βέροιας που συμμετείχε για πρώτη φορά στους Αγώνες Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) 2012-13!!!

Τους αγώνες αυτούς διοργανώνει κάθε χρόνο το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών. Η αξία του θεσμού είναι ιδιαίτερα σημαντική για τους μαθητές και συμβάλλει στην καλλιέργεια των διανοητικών τους ικανοτήτων, στον εμπλουτισμό των γνώσεων τους, στην ευχέρεια και ετοιμότητα στον προφορικό λόγο ενώπιον ακροατηρίου.

Οι Αγώνες (προκριματική φάση) διεξήχθηκαν την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου στη Θεσσαλονίκη και η ομάδα Επιχειρηματολογίας του 2ου ΓΕΛ Βέροιας κατάφερε μαζί με άλλα πέντε λύκεια να προκριθεί ανάμεσα στα 52 Λύκεια της Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας που συμμετείχαν και θα διαγωνιστεί στη δεύτερη  και τελική φάση των Αγώνων στην Αθήνα, στις 6-7 Απριλίου, στο κτίριο της Παλαιάς Βουλής!

Η πενταμελής ομάδα  Επιχειρηματολογίας απαρτίζεται από τους μαθητές της Β? τάξης:

Γεωργαλή  Μάνο

Λύχνα Ελένη

Μαραντίδου Τίνα

Μαυρίδη Αντώνη

και από τον μαθητή της Α? τάξης

Κόλκα Απόστολο.

Την ομάδα εκπαίδευσαν οι καθηγήτριες του Σχολείου μας Δεδικούση Μαρία (φιλόλογος) και Μπαράκου Μαρίζα (φιλόλογος).

Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα- που πρώτευσε μεταξύ των σχολείων του νομού- και καλή επιτυχία στην Αθήνα!!!!!