Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Έκθεση Cern και στο Εργοστάσιο Σοκολάτας

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η διδακτική-εκπαιδευτική εκδρομή της Γ? τάξης του 2ου Λυκείου Βέροιας στην Έκθεση CERN και στο Εργοστάσιο Σοκολάτας στο χώρο της ΔΕΘ, την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2014. Η εκδρομή, στην οποία συμμετείχαν 53 μαθητές και μαθήτριες, διενεργήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Γενικής Παιδείας της Γ? Λυκείου και ειδικότερα στα πλαίσια του κεφαλαίου «Πυρηνικά Φαινόμενα» που έχει συζητηθεί αναλυτικά στην τάξη. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στην έκθεση του CERN, η οποία περιλαμβάνει το τούνελ εισόδου που οδηγεί τον επισκέπτη πίσω στο χρόνο της μεγάλης έκρηξης (Big Bang), το θέατρο της Μεγάλης Έκρηξης όπου γίνεται η αφήγηση της ιστορίας του Σύμπαντος, τη ζώνη σωματιδίων η οποία δείχνει τη συστατική δομή της ύλης, την αίθουσα μυστηρίου όπου παρουσιάζονται τα μυστήρια της ύλης και του Σύμπαντος, το ερευνητικό εργαστήριο του CERN όπου παρουσιάζεται ο τρόπος πραγματοποίησης της έρευνας στον Μεγάλο Επιταχυντή Συγκρουόμενων Δεσμών Αδρονίων και τη θεματική παρουσίαση με τίτλο «ο κόσμος μας είναι χτισμένος πάνω στη βασική έρευνα», συνδέοντας τη βασική έρευνα με την καθημερινή ζωή. Τα εκθέματα για τα οποία οι μαθητές ενημερώθηκαν από το προσωπικό της Έκθεσης του CERN, περιλάμβαναν διαδραστικά μέσα (οθόνες αφής και ηλεκτρονικά παιχνίδια) που ήταν ιδιαίτερα ελκυστικά στους μαθητές. Οι μαθητές, έπειτα από επιθυμία τους, περιηγήθηκαν στο Θεματικό Πάρκο: Εργοστάσιο Σοκολάτας στο χώρο της ΔΕΘ, όπου συμμετείχαν σε ένα ανεπανάληπτο ταξίδι μέσα από μοναδικά εκθέματα, γνωρίζοντας κάθε λεπτομέρεια της διαδικασίας μέχρι ο καρπός του κακάο να γίνει μια λαχταριστή σοκολάτα. Περιηγήθηκαν στη Ζούγκλα, στο Ναό των Ίνκας, στον Καταρράκτη Σοκολάτας, τα παλιά Μηχανήματα, το Λαβύρινθο, τα Εργαστήρια σοκολατοκατασκευών και «μαγείας», τη Γκαλερί των γλυπτών, τις αίθουσες Επιδείξεων, Τέχνης και Πολιτισμού και τους χώρους Εκπαίδευσης και έβγαλαν αναμνηστικές φωτογραφίες. Στη συνέχεια, επιβιβάστηκαν στο λεωφορείο και η επιστροφή στη Βέροια έγινε μέσα στα χρονικά πλαίσια που προβλέπονται από την Πράξη του Συλλόγου Καθηγητών 9/ 3-11-2014.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA