Ημερίδα για την ενδοοικογενειακή βία

Την Πέμπτη 15/1/2015 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ημερίδα με θέμα την ενδοοικογενειακή βία. Επιστήμονες που στελεχώνουν το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Δήμου Βέροιας “Κορνηλία Καραναστάση” ενημέρωσαν τα παιδιά για το ζοφερό αυτό θέμα, που όμως είναι υπαρκτό και στην ελληνική πραγματικότητα.  Η ψυχολόγος Ευθυμία Τσαπαροπούλου, η κοινωνική λειτουργός Χαρούλα Νατσιοπούλου και η νομική σύμβουλος Σταυρούλα Σιδηροπούλου ασχολήθηκαν με κάθε τμήμα της Α’ τάξης και αφού πρώτα διένειμαν ερωτηματολόγια, έγινε προβολή ειδικών ταινιών μικρού μήκους με θέμα την ενδοοικογενειακή βία και ακολούθησε συζήτηση. Στο τέλος διανεμήθηκαν ερωτηματολόγια και πάλι στα παιδιά. Οι εντυπώσεις των μαθητών και μαθητριών μας από την ημερίδα ήταν οι καλύτερες.

Ευχαριστούμε το προσωπικό του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Δήμου Βέροιας (Δ/νση:Καπετάν Άγρα 3Α, Βέροια- δίπλα στον Αγ. Πατάπιο-, τηλ. 2331065304) για το χρόνο που μας διέθεσαν και υπενθυμίζουμε ότι η 24ωρη Εθνική Τηλεφωνική γραμμή SOS κατά της βίας και υπερ των γυναικών είναι το 15900.