Παρουσίαση Παγκράτιου

Την Δευτέρα 4/5/2015 έγινε  παρουσίαση του αθλήματος  “Παγκράτιο” στους μαθητές του σχολείου μας.

Η παρουσίαση ξεκίνησε με μια εισαγωγική ομιλία στις αρχές του αθλήματος και στην ιστορία του από τον προπονητή του  Αθλητικού Συλλόγου Βέροιας “Ημαθίων”  κ. Παπαδόπουλο Βασίλη. Ακολούθησε σκιαμαχία, η οποία είναι μάχη με φανταστικούς αντιπάλους όπου εκτελούνται επιδέξιες κινήσεις. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν παλαίσματα, τα οποία είναι προσομοιώσεις μάχης μεταξύ δύο αθλητών. Η επίδειξη έκλεισε με τον “Πολυδάμα”, στον οποίο άνθρωπος με γυμνά χέρια αντιμετωπίζει τρεις εχθρούς με όπλα (μαχαίρι, ρόπαλο, κοντάρι). Στο ρόλο του Πολυδάμα ο μαθητής μας της Γ’ τάξης Κορομπίλης Ηλίας, Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο Παγκράτιο (2012).

Συμμετείχαν οι αθλητές:

ΠΑΛΑΙΣΜΑΤΑ:    Κορομπίλης Ηλίας- Θεοδωρίκας Γιάννης

Κωνσταντινοπούλου Ελίζα – Βλαχομήτρου Ηρώ

Κωτσογιαννίδου Χριστίνα – Λαδόπουλος Βασίλης

ΠΟΛΥΔΑΜΑΣ:      Κορομπίλης Ηλίας  ως Πολυδάμας

Βλαχομήτρου Ηρώ ως αντίπαλος με μαχαίρι

Κωνσταντινοπούλου Ελίζα ως αντίπαλος με ρόπαλο

Θεοδωρίκας Γιάννης ως αντίπαλος με κοντάρι

Στη ΣΚΙΑΜΑΧΙΑ συμμετείχε ολόκληρη η 6μελής ομάδα.