Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες ομαδικών αθλημάτων Α? Φάσης Λυκείων Δ.Δ.Ε. Ημαθίας περιοχής Βέροιας σχ. έτους 2015-16

IMG_20160209_103802IMG_20160210_103720

Το 2Ο ΓΕΛ Βέροιας συμμετέχει στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα ομαδικών αθλημάτων στα πλαίσια της Φυσικής Αγωγής , με συμμετοχή τεσσάρων ομάδων  στο ποδόσφαιρο αγοριών, την πετοσφαίριση αγοριών, την πετοσφαίριση κοριτσιών και την καλαθοσφαίριση αγοριών. Συγκεκριμένα η ομάδα πετοσφαίρισης αγοριών τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου νίκησε 2-0 σετ την αντίπαλη ομάδα του 5ου ΓΕΛ Βέροιας και στη συνέχεια αγωνίστηκε με το ΓΕΛ Μακροχωρίου την Πέμπτη στις 11 Φεβρουαρίου και έχασε 2-0 σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Επίσης η ομάδα ποδοσφαίρου αγοριών πέτυχε Πύρρειο νίκη την Τρίτη 2 Φεβρουαρίου επί του ΓΕΛ Μακροχωρίου με σκόρ 4-2 και αγωνίστηκε  στη συνέχεια στον ημιτελικό την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου με το ΕΠΑΛ Βέροιας όπου εκεί έχασε με 6-2 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Η ομάδα της Πετοσφαίρισης κοριτσιών αγωνίστηκε  τη Δευτέρα 8/2 με το 1ο ΕΠΑΛ Βέροιας όπου νίκησε με 2-0 σετ και με μεγάλη διαφορά πόντων και έτσι προκρίθηκε στο τελικό αγώνα στις 16 Φεβρουαρίου  ημέρα Τρίτη με το 4ο ΓΕΛ Βέροιας. Στον αγώνα αυτό το σχολείο μας έδωσε έναν αγώνα ποιοτικό και με την αγωνιστικότητα σε υψηλά επίπεδα. Τελικά έχασε 2-0 σετ με σκόρ 25-23 και 25-22.

Την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου η ομάδα Καλαθοσφαίρισης αγοριών αγωνίστηκε με το 3ο ΓΕΛ Βέροιας όπου και έχασε και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Η παρουσία των ομάδων του 2ου ΓΕΛ Βέροιας στο σχολικό πρωτάθλημα κρίθηκε ικανοποιητική αφού πολλές συγκινήσεις και εμπειρίες αποκόμισαν οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες.

Ο Σύλλογος Καθηγητών, ο Κ.Φ.Α. και η Διευθύντρια του σχολείου συγχαίρουν όλους τους συμμετέχοντες για την αγωνιστικότητα τους και το « ευ αγωνίζεστε » .