Διδακτική επίσκεψη στη Μίεζα

Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ομάδας ανθρωπιστικών σπουδών της Β? Λυκείου επισκεφθήκαμε τον ευρύτερο αρχαιολογικό χώρο της Μίεζας.

Είχαμε τη χαρά να ξεναγηθούμε μαζί με τις συνοδούς καθηγήτριες από τον αρχαιοφύλακα κ. Δημητρούση στον τάφο των Ανθεμίων και στη συνέχεια στον τάφο της Κρίσεως, όπου θαυμάσαμε τις μοναδικές τοιχογραφίες του μνημείου.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το αρχαίο θέατρο της πόλης και το Νυμφαίο με τη Σχολή του Αριστοτέλη. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό ντοκυμαντέρ του ελληνιστή Olaja που προβλήθηκε στον φιλόξενο χώρο του Πολιτιστικού Κέντρου της Σχολής και ενημερωθήκαμε από τον υπεύθυνο κ. Παξιμαδάκη Αντώνη.

Οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, Φύγκα Ευαγγελία, Γκαλίτσιου Ιωάννα και Τίκα Χρυσούλα, ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του χώρου για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσαν και τους ευχόμαστε να συνεχίζουν να περιβάλλουν με την ίδια αγάπη και φροντίδα την πολιτιστική μας κληρονομιά.