Πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης

Στο πλαίσιο του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, με τίτλο : « Η συνύπαρξη των πολιτισμών στην πόλη της Βέροιας και η αποτύπωσή τους στην αρχιτεκτονική του τόπου» , που εκπονεί το σχολείο μας , πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη – περιήγηση στην πόλη, στις 18 Δεκεμβρίου 2023.

Οι συμμετέχοντες μαθητές/ τριες με τις υπεύθυνες καθηγήτριες περιηγήθηκαν σε σημεία ενδιαφέροντος της πόλης με στόχο να εντοπίσουν στοιχεία πολιτισμού , όπως αυτά αποτυπώνονται στη δόμηση των κτιρίων. Επισκέφτηκαν την Χριστιανική συνοικία της Κυριώτισσας , τα Δίδυμα Λουτρά , την συνοικία της Μακαριώτισσας, την Παλαιά Μητρόπολη, την Εβραϊκή συνοικία της Μπαρμπούτας και την συναγωγή όπου είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν και να θέσουν ερωτήσεις στην κ. Ε.  Μέσκα η οποία έκανε μία ενδιαφέρουσα και εμπεριστατωμένη παρουσίαση όχι μόνο της συναγωγής αλλά και της παρουσίας των Εβραίων στην περιοχή.