ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

Την πόλη των Τρικάλων επισκέφθηκαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας  την  Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023, στα πλαίσια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων: “Το νερό ως φυσικός πόρος ανανεώσιμων πηγών ενέργειας”  και “Υδάτινα τοπία”. Τα μέλη των δύο ομάδων είχαν  αρχικά την ευκαιρία να επισκεφθούν τον Μύλο Ματσόπουλου, τον πρώτο βιομηχανικό αλευρόμυλο στην Ελλάδα και τον μεγαλύτερο των Βαλκανίων και ένα από τα σημαντικότερα πλέον μνημεία βιομηχανικής κληρονομιάς της χώρας. Οι μαθητές παρατήρησαν τον κεντρικό νερόμυλο, αφού αρχικά κινητήρια δύναμη του μύλου ήταν το νερό του ποταμού Αγιαμονιώτη, και ενημερώθηκαν για την λειτουργία του καθώς επίσης και για την χρήση και σημασία του νερού ως πηγή ενέργειας . Στη συνέχεια είχαν ελεύθερο χρόνο να απολαύσουν τον γνωστό πλέον ¨Μύλο των Ξωτικών¨, το χριστουγεννιάτικο πάρκο που φιλοξενείται στο χώρο αυτό.

Αργότερα οι ομάδες κινήθηκαν προς το κέντρο της πόλης για να επισκεφθούν τον ποταμό Ληθαίο, τον ποταμό που διασχίζει τον μεγαλύτερο αστικό ιστό στην Ελλάδα, και αποτελεί ένα από τα  τέσσερα ποτάμια των Τρικάλων, δεξιό παραπόταμο του Πηνειούμε πλούσια πανίδα και χλωρίδα και φυσικά ένα από τα αξιοθέατα της πόλης. Με αυτό τον τρόπο οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν στο θέμα της αξίας αλλά και της σωστής αξιοποίησης του νερού και των υδάτινων τοπίων στη ζωή του ανθρώπου, όχι μόνο ως πηγή ενέργειας αλλά και ως πηγή πλούτου και ψυχαγωγίας για μια περιοχή.