Θεατρικό Εργαστήρι

5

Με στόχο την ανάγνωση θεατρικών έργων του Ελληνικού και του ξένου ρεπερτορίου, τη μύηση στην προετοιμασία μιας θεατρικής παράστασης, ξεκίνησε τη δραστηριότητά της μια ομάδα από την Α’ και τη Β’ τάξη.

Για τη σχολική χρονιά που διανύουμε, μετά από συζητήσεις, τα παιδιά με την καθοδήγηση της φιλολόγου Δέσποινας Σωτηρίου, Διευθύντριας του Λυκείου, προσανατολίστηκαν να αποδώσουν θεατρικά (θέατρο αναλογίου) δύο έργα από το βιβλίο Λογοτεχνίας της θεωρητικής Κατεύθυνσης Γ’ Λυκείου. Πρόκειται για τη Σονάτα του Σεληνόφωτος του Γιάννη Ρίτσου και το Αμάρτημα της μητρός μου του Γεωργίου Βιζυηνού. Σκοπός μας είναι να χαρούν τα ίδια τα παιδιά αυτά τα υπέροχα έργα της Λογοτεχνίας μας, να τα παρουσιάσουν στους συμμαθητές τους (και αν όλα πάνε καλά) και στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών τον Απρίλιο. Είχαν την ιδέα να δώσουν και έναν τίτλο “στα μαθητικά μου τα βιβλία…” για να δείξουν ότι αυτό που αντιμετωπίζεται σχεδόν εχθρικά ως διδακτέα ύλη μπορεί θαυμάσια να είναι ψυχαγωγία.

Τους ρόλους αποδίδουν οι μαθητές:

Βαλάντης Κωσταλάρ

Ιφιγένεια Σταμπουλή

Γεωργία Νικολαΐδου

Μαρία Παπαστεργίου

Σταυρούλα Τσουλτσίδου  και

Ανδρέας Ταρασίδης

Προλογίζει η Ελένη Τρικαλιώτου.

Συντονίζει η Δέσποινα Σωτηρίου που είναι και σύμβουλος στην καλλιτεχνική επιτροπή.

Η καλλιτεχνική επιτροπή που ήδη μελετά για να αποφασίσει το επόμενο θεατρικό έργο αποτελείται από τους:

Βαλάντη Κωσταλάρ,  πρόεδρο και

Μέλη: