Χίλιες λέξεις – μια εικόνα: η δική μας έκθεση ζωγραφικής

texni

Από σήμερα στους χώρους του σχολείου εκτίθενται τα έργα μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας σε μια πρωτότυπη έκθεση ζωγραφικής με τον τίτλο «Χίλιες λέξεις ? Μια εικόνα» .

Τα παιδιά κλήθηκαν να εμπνευστούν από ένα κείμενο -μυθιστόρημα, ποίημα κλπ- και να εκφραστούν αποτυπώνοντας τα συναισθήματά τους στο χαρτί. Παράλληλα, άλλοι μαθητές κλήθηκαν να δημιουργήσουν τα δικά τους ποιήματα τα οποία κι ανέγραψαν στα περιθώρια των πινάκων, εμπνευσμένοι από αυτά, σε μια αντίστροφη διαδικασία -ποιητική δημιουργία- με τον τίτλο «Μια εικόνα ? Χίλιες λέξεις».

Επισκεφτείτε κι απολαύστε την έκθεσή μας.

Η μόνιμη έκθεση ζωγραφικής που κοσμεί πλέον τους χώρους του σχολείου πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας της Β? Λυκείου με τίτλο «Τέχνη: η δράση της ψυχής» και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Θεοδωρίδου Αλεξάνδρα (πληροφορικής).

texni3texni2