ΟΜΑΔΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ 2ου ΓΕΛ ΒΕΡΟΙΑΣ

filanagnosia

??Η τέχνη του λέγειν και του ποιείν??

Την Τετάρτη  6 Μαΐου 2015 η Oμάδα Φιλαναγνωσίας του 2ου Λυκείου Βέροιας δέχτηκε στο χώρο του σχολείου  τον  ποιητή Μαρκόπουλο Θανάση, τέως σχολικό σύμβουλο του νομού Ημαθίας και γεύτηκε την πνοή των ποιημάτων του. Στη διάρκεια της χρονιάς οι μαθητές προσπάθησαν να γνωρίσουν το ποιητικό έργο του Θανάση Μαρκόπουλου όχι με τυπική φιλολογική επεξεργασία της μορφής, των χαρακτηριστικών της γραφής, ή των εκφραστικών μέσων αλλά μέσα από τα συναισθήματα που τους δημιούργησε. Αφέθηκαν στη γοητεία του έρωτα, της πολιτικής αναζήτησης, της μοναξιάς, της απογοήτευσης, της νοσταλγίας για το παρελθόν, της φθοράς, του φυσικού τοπίου των ποιημάτων. Ένιωσαν, φαντάστηκαν, προβληματίστηκαν και τελικά εκφράστηκαν με πηγαίο τρόπο, όταν συνάντησαν τον ποιητή. Εντυπωσιασμένοι από την απλότητα, την εκφραστικότητα και την οικειότητα του Θανάση Μαρκόπουλου θέλησαν να μάθουν τα πάντα για το πώς δημιούργησε τα ποιήματά του.

??Η τέχνη του λέγειν και του ποιείν??, μέσα από το έργο του Θανάση Μαρκόπουλου τους έμαθε να διαβάζουν, να γεμίζουν  βαθύτερα συναισθήματα, να δημιουργούν εικόνες μέσα από τις λέξεις, να ονειρεύονται.

??Η Ποίηση είναι μια πόρτα ανοιχτή.

Πολλοί κοιτάζουν μέσα χωρίς να βλέπουν τίποτα

και προσπερνούνε. Όμως μερικοί

κάτι βλέπουν, το μάτι τους αρπάζει κάτι

και μαγεμένοι πηγαίνουνε να μπουν.?? Γ.Παυλόπουλος