ΗΜΕΡΑ ΣΧ. ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2017

Μέσα σε κλίμα γιορτής , χαράς και ζωντάνιας ,και με την καθολική συμμετοχή των μαθητών, πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 2 /10/17  στο 2ο ΓΕΛ Βέροιας η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού.

Οι μαθητές συμμετείχαν σε μια σειρά από αθλήματα και  ποικίλες δραστηριότητες εμπνευσμένες από το βασικό σύνθημα ? μήνυμα της ημέρας  « αθλούμαι -χαράζω το μέλλον μου».

Το πρόγραμμα της ημέρας περιελάμβανε:

• Παιχνίδι : «μπάλες στον αέρα» με συναγωνισμό μεταξύ των τάξεων για το ποιος θα ανταλλάξει περισσότερες πάσες
  • Δημιουργία αφισών και πανό από ομάδα μαθητών με θέματα από το μήνυμα της ημέρας.
  • Παρουσίαση κειμένων και άρθρων από τους μαθητές για τη συμβολή του αθλητισμού στην ψυχοσωματική ανάπτυξη των παιδιών καθώς και στην παιδαγωγική του διάσταση.
  • Παρουσίαση video για τις καινούργιες μορφές εκγύμνασης (TRX,CROSSFIT) και ενημέρωση για τα οφέλη αλλά και τους κινδύνους που μπορούν να προκύψουν.
  • Παρουσίαση – επίδειξη από τους μαθητές ενός προγράμματος κυκλικής προπόνησης
  • Παρουσίαση του αθλήματος του ΚΑRATE από τον ομοσπονδιακό προπονητή κ. Πανετσίδη Νικόλαο, αθλητές και μαθητές του σχολείου μας.
  • Αγώνας basket
  • Αγώνας volley

Μέσα από τις δράσεις  που υλοποιήθηκαν από όλους τους μαθητές,πιστεύουμε ότι η ημέρα αυτή εμπνεύστηκε αλλά και ενέπνευσε  το μήνυμα «αθλούμαι-χαράζω το μέλλον μου»