Ενημερώσεις σχετικά με την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 και την Πέμπτη 07 Μαρτίου , οι μαθητές της Γ τάξης του 2ου ΓΕΛ Βέροιας ενημερώθηκαν για το σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Την παρουσίαση επιμελήθηκε ο συνάδελφος μαθηματικός κ. Ιωσηφίδης Λεωνίδας και η κ. Παντελίδου Κυριακή, καθηγήτρια Γαλλικών και Υπεύθυνη για τον σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό  στη ΔΔΕ Ημαθίας τα προηγούμενα έτη.

Αναλύθηκε ο  τρόπος με τον οποίο διαμορφώνεται η Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής (ΕΒΕ) και πως αυτή επηρεάζει τις επιλογές των υποψηφίων κατά τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού. Επιπλέον, παρουσιάστηκαν οι συντελεστές βαρύτητας μαθημάτων για κάθε επιστημονικό πεδίο και πως αυτοί οι συντελεστές διαμορφώνουν τα μόρια που συγκεντρώνει κάθε υποψήφιος για τα τμήματα του αντίστοιχου πεδίου. Παράλληλα συζητήθηκαν τα θέματα των μετεγγραφών των φοιτητών και δόθηκαν οδηγίες για τη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού Δελτίου.

Μαθητές και μαθήτριες άκουσαν με ιδιαίτερη προσοχή τις  παρουσιάσεις των συναδέλφων  και κατά τη διάρκεια αυτής υπέβαλαν και έλυσαν τις όποιες απορίες είχαν. Αποχώρησαν με συναισθήματα ικανοποίησης, αισιοδοξίας και αγωνίας για το αποτέλεσμα της προσπάθειας εισαγωγής τους στο Πανεπιστήμιο.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Λ. Ιωσηφίδη και την κ. Παντελίδου Κυριακή για την άρτια ενημέρωση των μαθητών μας!