«Γνωρίζω την πόλη μου περπατώντας…»

Στις 6 και 13  Μαρτίου 2024 μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας από τα τμήματα Γ1, Γ2,Γ3,Β1,πραγματοποίησαν  περιπατητική  διαδρομή  στην πόλη, στο πλαίσιο του προγράμματος που διοργανώνει ο Δήμος Βέροιας  υπό την εποπτεία του κ. Γιάννη Βαλαχή.

Με αφετηρία το Δημαρχείο τα παιδιά περιηγήθηκαν στις συνοικίες της Μακαριώτισσας και της Κυριώτισσας. Στη συνέχεια περνώντας από τα δίδυμα οθωμανικά Λουτρά κατευθύνθηκαν προς την εβραϊκή Συναγωγή κάνοντας ενδιάμεση στάση στην παλαιά Μητρόπολη με τη μακραίωνη ιστορία. Τελευταίοι σταθμοί ήταν η πλατεία Ρακτιβάν, στην οποία δεσπόζει το παλαιό δικαστικό μέγαρο, και το Βήμα του Αποστόλου Παύλου, σημείο αναφοράς των Χριστιανών ανά τον κόσμο.

Ευχαριστούμε θερμά τον -ακούραστο – κ. Μ. Δημητράκη για την ξενάγηση, ο οποίος «φώτισε» και έδωσε ζωή στα σοκάκια της πόλης μας!

Θερμές ευχαριστίες και στους υπεύθυνους του Δήμου Βέροιας για την υλοποίηση του προγράμματος!

Τους μαθητές συνόδευσαν οι υπεύθυνες της δράσης: Π. Δελκοτζάκη, Ε. Μόσχου, Μ. Μπαράκου και οι καθηγητές : Γ. Γκαλίτσιου, Θ. Μαγαλιός