Αντί μνημοσύνου….

Από τη μαθήτρια του σχολείου μας Ευθαλία Αθανασιάδου με αφορμή τη συμπλήρωση ενός έτους από το σιδηροδρομικό ατύχημα των Τεμπών

«Λυπάμαι…»

Ξεκίνησε πάλι η αντίστροφη μέτρηση για την μέρα,
που οι γραβατωμένοι δολοφόνοι θα βγουν θριαμβευτικά

από το φτωχικό της δικαιοσύνης
και θα ακουστεί «ποτέ ξανά»
από τα στεγνά στόματά τους.
Και σε λιγοστό καιρό από τώρα
τρένα θα τρέχουν πάλι σε φλεγόμενες ράγες
και θα σφαγιάζουν αδίστακτα ψυχές
και επί γης θα μυρίζει ξανά θάνατος
από τους θυσιασμένους

στο όνομα της σταθερής αλλαγής του κρατικού μηχανισμού.
Ποιος θα μου απαντήσει πόσο κόστισε το εισιτήριο θανάτου;

Ευθαλία Αθανασιάδου

Το έθιμο της κρέπας στο 2ο ΓΕΛ Βέροιας

Στη Γαλλία στις 2 Φεβρουαρίου γιορτάζουν τη γιορτή La Chandeleur, τη δική μας γιορτή της Υπαπαντής και συνηθίζεται κατά το έθιμο σε όλα τα σπίτια να παρασκευάζονται κρέπες με τα άλευρα της προηγούμενης χρονιάς προκειμένου να «πάει γούρι» για την καινούργια σοδειά. Μάλιστα, στα χωριά της Γαλλίας συνηθίζεται η πρώτη κρέπα να γυρίζεται στον αέρα κρατώντας το τηγάνι με το δεξί χέρι και ένα χρυσό νόμισμα στο αριστερό. Αν η κρέπα πέσει στο τηγάνι σωστά τότε αυτό θεωρείται καλός οιωνός για τα οικονομικά του σπιτιού. Ακολουθώντας το γαλλικό έθιμο λοιπόν, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γαλλικών του 2ου ΓΕΛ Βέροιας, με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους, Χρύσα Βαφειάδου και Κυριακή Παντελίδου, παρασκεύασαν και γεύτηκαν κρέπες. Το σχολείο μοσχομύρισε και γέμισε χαμόγελα! Μπράβο παιδιά! Και του χρόνου! Vive la Chandeleur!